Långa bilresor hör sommaren till. Vare sig du är på väg mot havet, fjällen eller sommarstugan kan en bra ljudbok förvandla tiden på vägen till en del av semestern. En fängslande deckare, en varm feelgoodroman eller en bok för hela familjen kan få milen att passera snabbare och resan blir något att njuta av.
För att hjälpa dig hitta nästa favorit har vi i samarbete med BookBeat samlat fem ljudbokstips från de över 1 miljon böcker som finns hos BookBeat. Perfekta att ta med på sommarens alla bilturer, både de korta och de långa.
Författare: Carin Hjulström
Fallhöjd är första delen i Carin Hjulströms nya spänningsserie Morden på Kullaberg. När journalisten Meja Romare försöker lämna en personlig tragedi bakom sig dras hon in i utredningen av ett uppmärksammat dödsfall som avfärdats som en olycka. Ju närmare sanningen hon kommer, desto farligare blir det.
Författare: Viveca Sten
Efter stora framgångar som deckarförfattare kommer nu Viveca Sten med sin första feelgoodroman. När Helena upptäcker att hennes äktenskap inte är vad hon trott lämnar hon allt bakom sig för en yogaretreat i Indien, där nya möten får henne att ompröva både sitt liv och sin framtid.
Författare: Anders & Anette de la Motte
Rivaler i Rom är tredje delen i Anders och Anette de la Mottes deckarserie Mord under solen. När ett svenskt filmteam reser till Rom för att hämta inspiration till en storfilm om drottning Kristina avbryts glamouren tvärt av ett dödsfall, och snart dras Lara Belmonte och Hugo Lind in i ett dödligt mysterium.
Författare: Pascal Engman
Kriget är den andra delen i Klanenserien. När Josef försöker bygga upp sitt liv efter fängelset och Antonia återvänder hem och kämpar mot sitt drogberoende dras de båda in i familjen Mansours hänsynslösa maktkamp. Snart är kriget ett faktum.
Författare: Camilla Läckberg, Gösta Knutsson
Deckardrottningen Camilla Läckberg tolkar Gösta Knutssons klassiska kattberättelser i Pelle Svanslös och den stora sillstölden. När all sill försvinner inför sillfestivalen pekas Pelle ut som skyldig. Tillsammans med Maja Gräddnos och Fixar-Fanny ger han sig ut för att avslöja den verkliga tjuven.
Lyssna/läs Pelle Svanslös och den stora sillstölden
Med Besikta får du prova BookBeat i 60 dagar gratis. Perfekt för att lyssna på böcker i sommar, oavsett om du tar bilen eller bara tar det lugnt hemma. Kör lugnt, lyssna och njut!
Erbjudandet gäller nya kunder och avser en gratis provperiod med 40 timmar. Prenumerationen fortsätter automatiskt efter provperioden till en kostnad från 99 kr/mån. Avsluta när du vill.
Trevlig sommar och kör försiktigt!
2026-06-18